Consell d'alcaldesses i alcaldes

 

   Torna a la pàgina d'Organització
( clica al nom per a consultar la fitxa de càrrec electe)
   
   
 
Mateu Montserrat Miquel Dolors Palma Raposo
President del Consell Comarcal de l'Alt Camp
alcalde-president del Pla de Santa Maria
 alcaldessa-presidenta d’Aiguamúrcia
mmontserrat@elpladesantamaria.cat dolorspalma@gmail.com
   
 
Robert Figueras Roca Francisco Jofré Vallvé
alcalde-president d’Alcover alcalde-president d’Alió
rfigueras@alcover.cat fjofre@alio.altanet.org
   
 
Xavier Rius Garcia Natàlia Targa Canela
alcalde-president de Bràfim alcalde-president de Cabra del Camp
xavi.rius75@hotmail.com ntarga@cabra.altanet.org
   
 
Josep Sans Ferré Marc Bigordà Prió
alcalde-president de Figuerola del Camp alcalde-president dels Garidells
jsans.figuerola@gmail.com marc@elsgaridells.cat
   
 
Josep Solé Roig Antoni Palau Bosch
alcalde-president de la Masó alcalde-president del Milà
martasole7@yahoo.es aj.mila@altanet.org
   
 
Xavier Pagès Alonso Josep Ruiz Marín
alcalde-president de Mont-ral alcalde-president de Montferri
fpages@montral.altanet.org jruiz@montferri.altanet.org
   
 
Jordi Sanchez Gatell Montserrat Feliu Roig
alcalde-president de Nulles alcalde-president del Pont d’Armentera
ggatell@tinet.cat m.feliu.70@gmail.com
   
 
Marta Blanch Figueras Jordi Pijoan Parellada
alcaldessa-presidenta de Puigpelat alcalde-president de Querol
bufalodre@hotmail.com jordi@querol.cat
   
 
Josep Fort Romeu Enric Ferré Ginovart
alcalde-president de la Riba alcalde-president de Rodonyà
jfort@riba.cat eferre@rodonya.altanet.org
   
 
Maria del Carme Basora Ventura Josep Lluís Cusidó Prats
alcaldessa-presidenta del Rourell alcalde-president de Vallmoll
cbasora@rourell.altanet.org jllcusido@gmail.com
   
 
Dolors Farré Cuadras Ramon Maria Bricolle Montragull
alcalde-president de Valls alcalde-president de Vila-rodona
dfarre@valls.cat rbricolle@vila-rodona.cat
   
 
Joan Ma. Sanahuja Segú Francesc Rull Ferré
alcalde-president de Vilabella president de l’EMD Picamoixons
jmsanahuja@altcamp.cat frull@gencat.cat

 

 

 

  Article 19

El consell d'alcaldes

19.1 El consell d'alcaldes és integrat pels alcaldes dels municipis de la comarca i ha d'ésser convocat pel president del consell comarcal perquè informi el consell comarcal de les propostes que siguin d'interès per als municipis, abans de sotmetre-les a l'aprovació del ple, d'acord amb el que estableixi el reglament orgànic del consell comarcal.
19.2 El consell d'alcaldes pot presentar al ple del consell comarcal propostes d'actuació que siguin d'interès per a la comarca. En tot cas, el consell d'alcaldes ha d'emetre prèviament un informe sobre les qüestions següents:
a) L'aprovació del programa d'actuació comarcal.
b) L'aprovació del reglament orgànic i de les ordenances.
c) Els acords sobre la creació i l'establiment dels serveis comarcals.
d) Els plans sectorials comarcals.
e) La modificació dels límits comarcals.
f) El canvi de nom o de capital de la comarca.
g) Les iniciatives legislatives del consell comarcal.
19.3 El consell d'alcaldes s'ha de reunir almenys un cop cada tres mesos, convocat pel president del consell comarcal. També es pot reunir a instància del ple o d'una tercera part dels alcaldes que l'integren.
19.4 L'assistència a les reunions del consell d'alcaldes no és delegable de manera permanent. Només es pot delegar de manera eventual en un tinent d'alcalde, o, si no n'hi ha, en un regidor.

Extret del DECRET LEGISLATIU 4/2003, de 4 de novembre, pel qual s'aprova el Text refós de la Llei de l'organització comarcal de Catalunya (més informació ).